ARONIE A JEJÍ PĚSTOVÁNÍ

0
137
zobrazeno

MŮŽETE-LI, ZASAĎTE ASPOŇ JEDEN KEŘ

Je mnoho keřů, o kterých můžeme směle prohlásit, že jsou léčivé a skoro až zázračné. Nejen svými úžasnými účinky na naše zdraví, ale také to, jak dokážou okrášlit zahradu.

Já jsem letos na podzim sáhla po Aronii (čili Temnoplodci nebo také Černém jeřábu). Patří do skupiny znovuobjevených rostlin, jako je Mišpule, Moruše, Kdoule atp. Ale v porovnání s nimi je zcela mimořádná svými účinky.

Šlechtil ji již Mičurin a v Evropě je od roku 1700, a u mě na zahradě až letos. Pořídit si ji můžete jako keř nebo roubovaný stromek, keř může dorůst skoro do dvou metrů, ale většinou se způsobně drží velikosti rybízu.  Sehnat lze běžně v zahradnictvích a nevyžaduje kromě slunce nic speciálního.

A proč ji chtít? Je krásná na pohled, když kvete, když má temně zbarvené plody i na podzim, když září rudými listy. Ale její plody jsou tím, co nelze jinak než obdivovat.

Každopádně má téměř nejvyšší dosud naměřené hodnoty všeho dobrého co se v ní nachází. Obrovskou dávku vitamínu C, rutin pro pevné cévy, železo, jód a přímo gigantickou dávku antioxidantů, které zpomalují účinky stresu na lidský organismus. Pokusy už prokázaly účinnost při léčbě cukrovky, žaludečních vředů, chronických zánětů, kardiovaskulárních onemocnění a jaterních selhání. Snižuje krevní tlak a mohla by být pomocníkem při léčbě rakoviny tlustého střeva.

A jak z ní tedy vymáčknout maximum? Především plody chránit před ptáky, nějak instinktivně vědí, jak je užitečná J. Sklízet v polovině léta a pak buď zamrazit a přidávat do smoothie, vyrobit marmeládu nebo sirup zastudena. O tom zas někdy příště. A když s ní pracujete, tak překrásně voní, divoce, ovocně, nakysle, svíravě a nezapomenutelně.  Mě nadchla, a doufám, že i Vás.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím vložte komentář
Please enter your name here