VÁNOCE JAKO SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

0
109
zobrazeno

Je zvláštní, kolik z nás nemá rádo Vánoce, pokud se necháme ovlivnit vlnou konzumu, reklamy a vánočního běsnění ostatních. A kolik z vás Vánoce miluje, když si je dokáže užít jako svátky klidu, tradic, rodinných setkávání a zázraků.

Když se dovedeme vymanit z diktátu úklidu, přehnaného pečení a honby za dárky, které stejně nejsou ve většině případů určeny pro konkrétní osobu, zjistíme, že Vánoce jsou kouzelné období. Tento článek je vlastně o tom, jak si Vánoce užít po svém a zažít vánoční atmosféru s láskou a spokojeností.

První pravidlo – úklid

Jak už pravili naši pohanští prapředci, na Vánoce se nesmí uklízet a dělat „ženské“ práce, protože to nosí smůlu. Takže držte se pohanských zvyků a přehnaně neuklízejte. Když místnosti prosvětlíte zapálenými svíčkami a ozdobíte chvojím, uvidíte, že jste připraveni na vánoční atmosféru zcela dostatečně.

Druhé pravidlo – dárky

Zkuste si jeden večer udělat čas a vypsat jména těch, které chcete obdarovat. A nyní se nad každým z nich zamyslete, co má dotyčný rád, jaký je, co by mu vlastně udělalo radost. Protože kosmetický balíček je sice hezká věc, ale moc nepotěší. A nakonec uvidíte sami, že obdarovat někoho „na míru“, přinese radost hlavně vám, protože se budete na reakci dotyčného těšit.

Pak půjdete do obchodů nebo na internet pro tu konkrétní věc či zážitek, a vánoční běsnění vás tak mine. V nejlepším případě dárky vyrobíte sami a tím strávíte další pěkný večer tvořivě. Protože třeba hezky zabalený med s bylinkami, kalendář fotografií nebo ručně vyrobené perníčky v pěkné smaltované krabičce jsou přece také krásné dárky.

Třetí pravidlo – cukroví

Jsou dvě možnosti: buď si cukroví objednáte u místní šikovné paní, která s ním má zkušenosti a ráda ho peče, nebo budete péct sami. Ale je opravdu nutné mít jako vždycky více než deset druhů? Miluji péct perníčky, protože provoní celý byt a mohu zapojit i přátele, a strávíme tak příjemný večer. Nebo zvolíte „jen“ pár druhů, které všem chutnají, a napečete rozumně ke štědrovečernímu stolu. Přece není nutné jíst cukroví ještě v lednu.

Čtvrté pravidlo – vánoční výzdoba

Jak už jsem zmínila výše, vánoční výzdoba dokáže divy. Nejen že jehličí, koření a sušené ovoce krásně voní, ale dodávají prostoru také tu správnou vánoční atmosféru. A stačí k tomu jen několik větví borovice, smrku či jedle sesbíraných v lese, k tomu sušená kolečka pomerančů, jablek, několik ořechů, šišek a třeba celá skořice a hrst hřebíčků. Jedna červená mašle a máte krásnou tradiční výzdobu vhodnou do truhlíků, květináčů i do vázy.

Páté pravidlo – vánoční stromek

Co kdybyste letos zavedli novou tradici a pořídili stromek ze zahradnictví a rovnou v květináči? Není přece nic hezčího než ho po Vánocích vrátit do přírody a společně s rodinou, lopatou a konví vody zasadit, ať už na zahradě, nebo v blízkosti lesa.

Kdykoli pak půjdete okolo „vašeho“ stromku, usmějete se a spolu s vámi tento nový rodinný zvyk ocení i vaše děti.

Šesté pravidlo – štědrovečerní večeře

Nejlépe chutná po venkovní procházce. Salát jsme si připravili den dopředu, stejně jako rybí polévku, takže nyní nás čeká jen smažení kapra. V každé rodině je to jinak, ale příprava může být třeba na muži, který má tím pádem starost o hlavní chod.

Také si potřebujete odpočinout u pohádky a nechat se na chvíli zastoupit. Tak může začít nová tradice, která u štědrovečerní tabule udělá radost nakonec všem: ženě, která si může na chvíli odpočinout, muži, jenž sklidí chválu za výtečného kapra, a dalším spokojeným hostům.

Sedmé pravidlo – čas zázraků

Vánoční atmosféra, pohádky, rozbalování dárků a štědrovečerní večeře je ve vlastní režii každé rodiny, proto si udělejte Vánoce podle sebe. Tohle bylo jen pár typů, jak dny prožít klidně a s úsměvem. Jak vnímat spíš to, že rodina je pohromadě, že je k sobě milá a užívá si tento zázračný den.

Jestli ještě tento den podpoříte vůní františka nebo purpury je čistě na vás, ale hlavně byste si ho měli užít v klidu a pohodě protože není nic krásnějšího, když hrají koledy, vládne vánoční atmosféra a rodina je pohromadě a spokojená.

Není důležité být superženou, důležité je si zařídit Vánoce hlavně podle sebe. Vánoční svátky jsou dar lásky a porozumění. Každý z nás je má spojené především se zažitými zvyky od rodičů, ale ty letošní Vánoce jsou již vaše. A jestliže je chcete prožít sami, buďte sami, jestliže toužíte být v širokém kruhu rodinném, tak buďte. Prostě vaše představa Vánoc a spokojenost je jen na vás.

Přeji Vám krásné vánoční svátky ve vaší vlastní režii!

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím vložte komentář
Please enter your name here