PROČ PŘIJMOUT SÁM SEBE?

0
242
zobrazeno

Jakmile přijmeme sami sebe takové, jací jsme, staneme se nejmocnějšími nejen sami před sebou, ale i pro okolí. Nejtěžší je na začátku pochopit, že za to, co se nám děje, co nám do života přichází, si můžeme jen my sami. To je první krok k naší cestě sebe přijetí.

Začněme tím, že přestaneme hodnotit sami sebe, ale i okolí. Většinou situace a to, co se nám děje, nehodnotíme objektivně, ale z pohledu našeho strachu a toho, co jsme v životě dostali od okolí (výchovou, školou, zkušenostmi). Vytváříme si domněnky dříve, než vůbec víme, proč se to stalo a jaká je příčina.

Pocit mít se rád vzniká vlivem prostředí, proto pokud Vám nebylo prostředí nakloněno (většinou výchovou) v budování Vašeho sebevědomí, musíte se to naučit sami. A protože pocit sebevědomí vzniká hlavně v dětství od rodičů, měl by nyní člověk, který chce udělat něco pro pocit vlastní hodnoty, objevit to, co mu jde a kde může prožít pocit, že něco umí, že něco dokáže. Může to být cokoliv, co Vás baví a v čem si myslíte, že jste dobří. Zapomeňte na rodiče a jejich výchovu, nyní se musíte tzv. přeprogramovat.

Zkuste si častěji říkat, jak moc se máte rádi. Mít se rád se vším všudy je velice důležité, protože sebeláska nám dává prostor pro vlastní růst a pocit spokojenosti.

Všímejte si svého chování k sobě samým, ale i ke svému okolí. Chováte se vždy tak, jak byste chtěli, aby se chovali lidé k Vám? Chovejte se k nim s láskou, protože jen když lásku dáváte, můžete ji i přijímat.

Vše co ten den děláte, dělejte s láskou. Od ranní hygieny přes snídani až po noční ulehnutí. Zkuste v sobě cítit lásku a pocit sebevědomí se tím zesílí.

Snažte se během dne nebo večer doma na chvíli zastavit, začít plynule dýchat a zaměřit se na své srdce. A toto Vaše srdce zahrnujte příjemnými pocity, vědomím, že se máte rádi a že jím řídíte. Pokud nemáte čas, můžete to zkusit i cestou do práce v autobuse, tramvaji, autě nebo při činnosti, kde máte trochu prostoru jen pro sebe.

Další lekce je objímání a vyjadřování lásky fyzicky. Můžete to praktikovat u kamarádek, přátel, dětí, v rodině. Dávejte najevo, že máte někoho rádi. Možná to zprvu ostatní překvapí, možná to už ostatní dělají, jen Vy to ještě neděláte. Nebojte se vyjádřit své city navenek.

Odpusťte sobě i svým rodičům. Pokud nedokážete mít rádi své rodiče a odpustit jim, nemůžete nikdy mít rádi sami sebe a tím pádem i lásku přijímat. V některých případech to bude hodně těžké, ale když toto dokážete, zjistíte, že jste na dobré cestě k vlastnímu přijetí a sebelásce.

V jedné terapii se radí, abyste si napsali vše, co Vám podle Vás rodiče způsobili negativního. Vypište se z Vašich negativních pocitů, pak dopis spalte a poděkujte rodičům za život, který Vám dali, a odpusťte jim i sobě.

Když se přijmete a budete se mít rádi, neznamená to, že život již bude růžový a bezstarostný, tak naivní snad nejste, ale budete všechny další jeho lekce vidět a řešit jinak – klidněji, sebevědoměji, s rozvahou a v lepším případě bez nadbytečných emocí.

Psycholog Carl Rogers řekl, že každý člověk má v sobě dva kontrasty. Jaký by chtěl být a jaký ve skutečnosti je. Čím víc si jsou tyto póly vzdálené, tím méně se má člověk rád a tím víc bude sám sebe odmítat. Budování sebevědomí je vlastně cesta být takový, jaký chci být!

„Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtějí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.“ Lao-c’

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím vložte komentář
Please enter your name here