V TĚLE NEMÁME JEN JEDNY CENTRÁLNÍ HODINY

0
87
zobrazeno

Pravidelný režim nám pomáhá k tomu, aby tělo fungovalo správně a mohlo se systematicky připravit na naše jednotlivé úkony. Podstatný objev v chronobiologii nastal v tom, že nejsou jen jedny centrální hodiny, které jsou umístěny v mozku, ale že celý organismus se řídí vlastními hodinami. Vlastní hodiny mají naše plíce, srdce, slezina, ale každá naše jednotlivá buňka je vlastně takovými malými hodinami. Centrální hodiny v mozku vše jen jakýmsi způsobem koordinují. Je to nový pohled na celý organismus jako na centrální časový systém od hlavy až po ten malíček na noze, který pracuje sám podle svých potřeb.

Celá přednáška na https://slideslive.com/38899379/biologicke-hodiny.

Prakticky u všech živých organismů nalézáme denní rytmy. U člověka jsou to třeba rytmy ve spánku a bdění, v tělesné teplotě či ve stovkách dalších proměnných. Savčí – tedy i lidské – rytmy jsou řízeny z centrálních biologických hodin v mozku, které především koordinují činnost orgánů ve vztahu k jednotnému vnitřnímu času. Tato desynchronizace může být rizikovým faktorem pro mnohá onemocnění – spánková, psychická, metabolická, nádorová či kardiovaskulární.

Na tomto objevu je zajímavé, že například v čínské medicíně již poznatky toho, že každý orgán má své vlastní biologické hodiny, staví již přes tisíc let i bez lékařských objevů. Dobře tento cyklus popisuje Honza z Krkonoš na svém webu: http://www.honzazkrkonos.cz/?page_id=736.

 •     23.00–01.00 – žlučník
 •     01.00–03.00 – játra
 •     03.00–05.00 – plíce
 •     05.00–07.00 – tlusté střevo / Měli bychom se probouzet.
 •     07.00–09.00 – žaludek / Nejlepší čas na snídani.
 •     09.00–11.00 – slezina / Nyní můžeme jíst sladké, ovoce a je to doba, kdy jedeme na nejvyšší obrátky a jsme nejvýkonnější.
 •     11.00–13.00 – srdce / Doba, kdybychom neměli tělo zatěžovat vysokým příjmem potravy. Lepší je procházka venku.
 •     13.00–15.00 – tenké střevo / V této době nám jedou smyslové vjemy, takže se zaměřte na duševní a psychickou činnost.
 •     15.00–17.00 – močový měchýř / V této době je nejlepší dát si vydatné jídlo, hodně pít, nejlépe bylinné čaje, a můžete se zaměřit i na fyzickou aktivitu.
 •     17.00–19.00 – ledviny / V této době se vyvarujte stresu a chladu a také  nekonzumujte nic, co je nezdravé – cukry, konzervanty a chemikálie v jídle, alkoholu apod.
 •     19.00–21.00 – obal srdce / V tuto hodinu můžete být velice zdatní při duševní práci, také se cítíme nejvyrovnanější a naše psychika je na dobré úrovni. Nyní je dobré navštívit kulturní akci, číst si, poslouchat hudbu či jen tak trávit čas klábosením s přáteli či rodinou.
 •     21.00–23.00 – tři ohřívače / V této době se tělo připravuje na spánek. Již ho ničím nezatěžujte a jděte spát.

Protože každý z nás je jiný, někdo tzv. sova, někdo slavík (tedy ranní ptáče), měli bychom se řídit svými vlastními biologickými rytmy a vlastním rozumem. Poznatky západní i tradiční medicíny nám mohou jen pomoci v případě, že potřebujeme berličku v podobě vyzkoušených receptů či potvrzení lékařů. Ale pokud bychom poslouchali své tělo, udělali bychom pro své zdraví nejlépe a nejvíce.

Berte tento článek jako zajímavost, ale hlavní myšlenkou bylo to, že je zajímavé, jak vědci někdy přicházejí na něco, co již dávno je, a že lidé ve většině případů stejně neposlouchají ani jednu z těchto stran a řídí se místo zdravým rozumem médii a informacemi z bulváru.

Snad jednou nastane doba, kdy začneme opravdu poslouchat naše potřeby a tělo sami a sami si ho i řídit. Přeji vám na této cestě hodně odvahy, lásky a uvědomění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím vložte komentář
Please enter your name here